Baza wiedzy prawniczej

Szukasz informacji na temat prawa pracy lub prawa ubezpieczeń społecznych? W bazie wiedzy znajdziesz artykuły na temat praktycznych aspektów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Piszę o prawie pracy, tematach HR, prawie ubezpieczeń społecznych, ochronie danych osobowych pracowników.

 • Tata przejmuje stery, czyli opieka nad dziećmi dla ojców
  on 26 października 2020

  Jako społeczeństwo chyba nadal jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że to głównie matki opiekują się dziećmi.  Ja jestem z pokolenia, w którym to mamy większości moich koleżanek zajmowały się domami, zaś ojcowie pracowali zawodowo.  Widok ojca zajmującego się dzieckiem (a co dopiero kilkorgiem dzieci!) nadal budzi podziw i ogólny zachwyt. Kobietą jakoś w podobnych okolicznościach nikt nadmiernie się nie zachwyca ;-). Kiedy matka wyjeżdża z domu choćby na delegację czy weekend z koleżankami, dostaje mnóstwo pytań: „no ale kto został z dziećmi?!”. Continue reading Tata przejmuje stery, czyli opieka nad dziećmi dla ojców at Kobieta w pracy.

 • Czego nauczyło mnie prowadzenie własnej firmy
  on 19 października 2020

  Czyli 7 moich lekcji z prowadzenia własnej działalności Kilka tygodni temu napisałam artykuł (przeczytasz go tutaj) o tym, na co warto według mnie zwrócić uwagę, jeśli zakładasz firmę po pracy na etacie. Dostałam potem sporo pytań o moje własne doświadczenia w tym temacie. Czy moim zdaniem było warto? Czy jestem zadowolona z tamtej decyzji? Czy po raz drugi podjęłabym taką samą decyzję? No i przede wszystkim CZEGO SIĘ NAUCZYŁAM?  Pomyślałam, że wobec tego podzielę się moimi własnymi doświadczeniami w tym zakresie. Continue reading Czego nauczyło mnie prowadzenie własnej firmy at Kobieta w pracy.

 • Chorobowe na działalności. Czyli co wolno, a czego ci nie wolno robić, jeśli prowadzisz własną firmę i chorujesz.
  on 12 października 2020

  Niedawno na blogu mogłaś przeczytać o tym, na co warto zwrócić uwagę, jeśli zakładasz własną firmę, w sytuacji, gdy wcześniej pracowałaś na etacie. Dla mnie była to kolosalna zmiana… Ciekawa jestem jakie ty masz o tym zdanie? Czy patrzysz na to jak na radykalną zmianę, czy dla Ciebie to bułka z masłem 😉  Kolejna sprawa, która według mnie zdecydowanie różni pracę na etacie od prowadzenia własnej firmy to …. chorowanie.  Ponieważ jest to temat, który w zasadzie non stop przewija się w pytaniach moich klientek i klientów, dziś kilka słów właśnie na temat – potocznie zwanego – chorobowego na działalności. Continue reading Chorobowe na działalności. Czyli co wolno, a czego ci nie wolno robić, jeśli prowadzisz własną firmę i chorujesz. at Kobieta w pracy.

 • Własna firma po etacie. Czyli co warto widzieć planując rezygnację z umowy o pracę i założenie własnego biznesu. 
  on 5 października 2020

  Dzień dobry! Dzisiaj przygotowałam dla ciebie wpis, inny niż większość tekstów na tym blogu. Nie będzie tylko o prawie. Będzie o założeniu własnej firmy w sytuacji, gdy do tej pory pracowałaś na etacie – czyli firma po etacie. Wpis na ten temat dość dawno chodził mi po głowie. Często słyszę od klientek wiele pytań dotyczących planowanego biznesu, które wykraczają poza tematykę czysto prawną. Wtedy przypominam sobie jak to było, gdy sama myślałam o założeniu własnej firmy. Continue reading Własna firma po etacie. Czyli co warto widzieć planując rezygnację z umowy o pracę i założenie własnego biznesu.  at Kobieta w pracy.

 • Etat czy samozatrudnienie. Czyli czy zawsze masz wybór zasad współpracy.
  on 27 września 2020

  Etat a samozatrudnienie. Czyli etat czy działalność: co wybrać?  Która z form współpracy jest bardziej korzystna dla Ciebie? A może któraś z nich jest bardziej ryzykowna i kiedy? Niedawno mogłaś przeczytać na blogu o różnicach pomiędzy umową o dzieło a umową zlecenia, czy też umową o pracę. Jeśli interesuje Cię ten temat to koniecznie zajrzyj TUTAJ. Dzisiaj trochę podobny temat. Etat czy samozatrudnienie Czy możesz dowolnie wybrać podstawę swojej współpracy z pracodawcą? Continue reading Etat czy samozatrudnienie. Czyli czy zawsze masz wybór zasad współpracy. at Kobieta w pracy.

 • Koronawirus, a obniżony zasiłek macierzyński
  on 13 września 2020

  Jeśli czytasz mojego bloga to pewnie już dobrze wiesz, że zarówno pracownica w ciąży, jak i na urlopie macierzyńskim czy też rodzicielskim jest chroniona przed wypowiedzeniem umowy o pracę. To oznacza, że jeśli jesteś w ciąży, albo na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim to poza pewnymi wyjątkowymi przypadkami nie możesz zostać zwolniona z pracy. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. Zmiana Twojej pensji, jeśli jesteś w ciąży lub na urlopie macierzyńskim  Podobna zasada, ale już nie w każdym przypadku, dotyczy zmiany umowy o pracę, czyli tzw. Continue reading Koronawirus, a obniżony zasiłek macierzyński at Kobieta w pracy.

 • Przerwanie urlopu wypoczynkowego a dodatkowy zasiłek opiekuńczy
  on 31 sierpnia 2020

  Uwielbiam wczesną jesień.  Dla mnie to czas urodzin moich dzieci, słodkich fig, które mogę jeść kilogramami, zupy dyniowej i wrzosów. To nowy początek, nowe plany. To czas powakacyjnych porządków w szafach i szufladach. To wizja jesiennych weekendowych wycieczek w góry i do lasu, i już niedalekich nart.  Tak bywało zazwyczaj. W tym roku patrzę jednak w jesień z pewną obawą. Zresztą chyba wszyscy zastanawiamy się jak ten czas będzie wyglądać. Continue reading Przerwanie urlopu wypoczynkowego a dodatkowy zasiłek opiekuńczy at Kobieta w pracy.

 • Umowa o dzieło. 5 rzeczy, które koniecznie musisz o niej wiedzieć
  on 18 sierpnia 2020

  Umowa o dzieło jeszcze nie tak dawno była bardzo popularna i powszechnie stosowana. Jej atrakcyjność polega na tym, że nie stanowi tytułu do ubezpieczeń, czyli zasadniczo nie trzeba od niej płacić składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.  Jednak już od jakiegoś czasu wykonywanie pracy na podstawie umowy o dzieło bywa coraz częściej kwestionowane przez ZUS. A czasami przez samych wykonawców. Dlaczego tak się dzieje?  Musisz wiedzieć, że zgodnie z przepisami nie zawsze możesz zawrzeć umowę o dzieło. Continue reading Umowa o dzieło. 5 rzeczy, które koniecznie musisz o niej wiedzieć at Kobieta w pracy.

 • Likwidacja czy redukcja, czyli dwie różne przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę
  on 27 lipca 2020

  No, muszę, po prostu MUSZĘ ci o tym napisać. Bo to jest sprawa, z którą (zwłaszcza ostatnimi czasy) mam ciągle do czynienia. Chodzi o… zwolnienie pracownika z powodu likwidacji bądź redukcji zatrudnienia Potocznie myślimy o likwidacji stanowiska pracy zawsze, gdy zwalniamy pracownika z przyczyn od niego niezależnych. Większość wypowiedzeń, które widziałam ostatnimi czasy, posługuje się nieprawidłowo pojęciami likwidacji stanowiska pracy lub redukcji etatów. Dwie różne przyczyny wypowiedzenia  Natomiast ja chcę ci powiedzieć, że to są zupełnie dwie różne sytuacje, a co za tym idzie dwie różne przyczyny wypowiedzenia. Continue reading Likwidacja czy redukcja, czyli dwie różne przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę at Poradnik pracodawcy.

 • Kilka słów o urlopie, czyli odwołanie pracownika z wakacji
  on 13 lipca 2020

  Sprawdzałam ostatnio, o czym najczęściej możesz przeczytać na moim blogu i wyszło, że ciągle piszę o zwolnieniach pracowników … Dotychczasowe wpisy znajdziesz tutaj, tutaj, tutaj i tutaj. No, ale żeby nie było tak „depresyjnie” 😉 dziś możesz przeczytać kilka słów o urlopie. A konkretnie o możliwości ściągnięcia pracownika, który jest na urlopie, do firmy.  Jakiś czas temu jeden z moich klientów nie przewidział, że będzie miał aż tak dużo pracy w lipcu (zazwyczaj był to sezon ogórkowy w jego branży).  Continue reading Kilka słów o urlopie, czyli odwołanie pracownika z wakacji at Poradnik pracodawcy.